„HMNE-3 Mester és 3 inas” - a Bőrműves képzés véget ért
Véget ért a Bőrműves Alkotóházban a bőrműves képzés, Tiszafüreden.
A Mester: Horváth Tibor, Gránátalma díjas bőrműves Népi iparművész, a Népművészet Mestere
Tanítvány: Hegedűs Ágota, egy sokoldalúan képzett kreatív alkotó, aki a bőr és a tűzzománc újszerű társításával szeretne táskát és női övet készíteni.
A mester és Inas az az online térben megbeszéltek mindent, ami a kezdéshez szükséges volt.
Második találkozásra Ágota már papírból elkészített szabásmintával érkezett a műhelybe. Egy kicsit változtatni, alakítani kellett a mintán, mivel a bőr másképpen viselkedik a valóságban, mint a papír Szabásminta megbeszélés, a szabásminta alapján az alkatrészek kiszabása, a kiszabott alkatrészek összeillesztésének előkészítése után házi feladatként kell elkészítenie az összeállításhoz szükséges alkatrészeket, kédereket, a kanálcsíkot, a francia szegéshez a bőrt. Házi feladat a táska fedelén és az övön felhelyezésre kerülő zománc dísz elkészítése is. Az otthonról hozott házi feladat bemutatása után elkezdődött a garnitúra alkatrészeinek összeállítása. A legnagyobb kihívást a zománc díszítmény felhelyezése, a táskára és az övre rögzítése jelentette. Majd következett a táska alkotórészeinek összeállítása.
A zománc díszek rögzítése után a táska oldalainak francia szegése, a táska test készre varrása, a vállpánt elkészítése és az öv oldalszegőjének felvarrása, alkatrészeinek összevarrása következett. Az utolsó munkafolyamattal a kollekció befejezése. Rögzítésre került a táska vállpántja, és elkészült az öv is.
2024. Május 28.-án a késztermék bemutatásra került. Az elkészült kollekció alapanyaga növényi cserzésű, gyárilag festett marhabőr. A növényi cserzésű bőrök nagyon alak és forma tartóak. A díszítmény, forma és funkció harmóniájára törekedve figyelni kellett arra, hogy a zománc dísz alapformája illeszkedjen a táska, ill. öv alakjához. Mivel a fém merev tulajdonsága révén erősíti is a táska fedélrészének tartását, ezt kihasználva a zárszerkezet a zománc alatt helyezkedik el.
A motívum tervezését a jászsági subák szűcshímzés motívumai inspirálták. A motívum üzenet értéke a termékenység, a születés szimbolikája.
Nagy öröm, hogy a tűzzománc készítésben sikeres alkotó új szakmát elsajátítva, a bőrműves alkotásokban kiegészítőként a saját műveit alkalmazza, ezzel új formavilágot teremt.