Szakkör

„Mesterek és tanítványok” népművészeti kiállítás Székesfehérváron

„Hagyomány - Érték – Örökítés II.” program keretében „Mesterek és tanítványok” címmel népművészeti kiállítás nyílt Székesfehérváron.
A Fehérvári Kézművesek Egyesülete nevében Szenczi Jánosné, az egyesület elnöke köszöntötte az érdeklődőket. Mint mondta 2023-ban már 13 felnőtt és 1 gyerek szakkör működésével büszkélkedhettek. A szakkörök munkájában havonta körülbelül 100 fő éli át az alkotás örömét, a szép munkákban a kiállításon lehet gyönyörködni.

Hímzőszakkör Gyöngyössolymoson

Szeptembertől folytatja munkáját a gyöngyössolymosi hímzőszakkör. Lovászné Juhász Rita népi iparművészvezetésével a felvidéki hímzések témakörét dolgozzák fel. Két új taggal bővült az összeszokott csapat. Kezük alól szebbnél szebb hímzések kerülnek ki, miközben megismerkednek az adott terület mintakincsével.

Mentorálás- Gyöngy

A Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében folynak a szakköri képzések szerte a megyében. A szakkörök a korábban elkészült „ASZAKKÖR” sorozatban készült filmek alapján dolgoznak. Ehhez a feladathoz nyújtanak szükség esetén segítséget egyesületünk szakemberei, mentorként.

A SZAKKÖR - bútorfestés Egerszalókon

A Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával kezdődött bútorfestő képzés az A SZAKKÖR tematikája alapján Egerszalókon. A képzés szakmai mentora Gelsei Sándor bútorfestő, népi iparművész.

Bútorfestő kör Mezőkövesden

A Matyó Népművészeti Egyesület bútorfestő kört szervezett 2021.12.11-én Mezőkövesden, amelyre közel 10 fős lelkes csapat gyűjt össze. A tanulók Gelsei Sándor bútorfestő, népi iparművész, a Heves Megyei Népművészeti Egyesület tagjának instrukciói alapján készítettek adventi gyertyatartót, főként Mezőcsáti templomkazetta motívumokat használva.
A műhelyfoglalkozáson a festett bútorok és templomkazetta mennyezek kialakulásának múltjáról is sokat mesélt Sándor, miközben szebbnél-szebb művek készültek.

Bútorfestő tanfolyam Diósgyőrben

Július22-27 között a Diósgyőri Kézművesházban - több szakma mellett - uniós támogatásból
a festett bútor készítés rejtelmeibe is betekintést nyerhettek az érdeklődők.

Fafaragó szakkör: az ékrovástól a rézbeverésig

Varga Csaba fafaragó két egyesületnek is oszlopos tagja. A Heves megyei Népművészeti Egyesületben és a Fehérvári Kézművesek Egyesületében is kiveszi részét a munkából. A hozzá hasonló, önzetlen szakembereken múlik, hogy a következő generáció megszerezze és megőrizze őseink felhalmozott kézműves tudását.

Csipkeverő tábor Kunmadarason

Bódi Klára csipkeverő népi iparművész beszámolója a kunmadarasi csipkés táborról:

TÖBB, MINT  CSIPKEVERÉS

2015. szeptembere óta vezettem alsótagozatos kisiskolásoknak Csipkeverő Szakkört szülővárosomban, Kunmadarason – a Heves Megyei Népművészeti Egyesület „kiküldöttjeként” -.

A 2015/16-os tanév befejeztével (június 20-24 között) a Kunmadarasi Református Általános Iskolában – a gyerekek kívánságára - nyári tábort szerveztünk a Csipkeszakkörösök számára.

A tábori hét elmúltával tapasztalataimat összegezem.

Csipkeverő szakkör Kunmadarason

Magyarország különféle tájegységeinek népművészetét - így a tárgyalkotó népművészet értékeit is - napjainkban gyűjtik csokorba az egyes települések. Elkészülnek a települési értéktárak, hogy az utókornak megmaradjanak az elődök népi, tárgyi emlékei is.

Címke: 

Oldalak

Subscribe to RSS - Szakkör